Diana Šlechtová * tel:728017627 * E-mail:dia.s@seznam.cz 
ACD First Knight Cind
erella´s Ranch s PP chovný rtg 0/0ZDE
Fotogalerie ARTEMIDA
Lancík

Někde uvnitř je síla, která je silnější než já .........Indiánské přísloví

Divočina bojuje s technikou

1. května 2008 v 23:22 | Diana |  Moudrost strážce
Divočina bojuje s technikou
Šelmy a dravci zvolna vymírají a z lovné zvěře se leckde stalo jen maso. Zajíci, lososy a krávy se prodávají v konzervách.
Poslední šumavský medvěd byl zastřelen roku 1856. Posledního rysa ulovili na Táborsku roku 1834. Ubývá šelem. Mizí kožešinová zvířata, pokud se nepěstují na farmách.
Nástup Evropských přistěhovalců do prérií, pralesů a hor dnešní Severní Ameriky zničil živou přírodu. Kraje zbavené les, vyschly, zmizela nedohledná stáda buvolů. Některé kožešiny se dnes vyvažují zlatem. Bylo to zlé poučení. Dnešní tvůrci nových lidských domovů, betonových měst, továren a elektráren někde u Bajkalského jezera na řece Angaře nebo v pustinách na Jeniseji pečlivě studují změny podnebí, vlhkost půdy a stavy lesní zvěře, ptáků a ryb.
Technický pokrok nesmí zničit živou přírodu, matku a kolébku všeho života. Zasahuje do končin, kde se ještě vcelku ani neprojevil, jen tím, že se mění lidé a jejich způsob života. U brazilských řek byly kdysi ryby hlavní potravou posledních divošských kmenů. Dnes vymírají spolu se svými lovci. V Austrálii pochytali 5000 medvídků koaly, nesmírně zvědavých zvířátek, která div že lovci nevlezou do díry v hlavni. Budou je pěstovat pro kožešiny…
Nemůžeme dost hlasitě promluvit o zelené a živé kráse své vlasti. Čechy patří dodnes k jednomu z nejbohatších domovů lovné zvěře a některých druhů ryb v celé Evropě. Chraňte tento domov na každém kroku. Na lesních stezkách, v okolí měst. Nerušte klid a bezpečnost světa, který ustupuje betonu a železu jen dočasně! Sami pociťujeme, jak trpce si příroda bere zpět, co jí neprávem upíráme. A jsme vůči ní bezbranní stejně jako šelma v pasti lovce. Záplavy a nečekané zvraty v počasí, tání ledovců a kyselý déšť, špatný vzduch a málo prostoru pro procházky mezi stromy… Jsme z toho rozmrzelí a stavíme protipovodňové valy a kupujeme nové automobily a moderní přístroje, abychom se utišili, ale za čas to zase zaplaví voda, odfoukne vítr a ani když se nic nestane, nejsme šťastní. Pořád nám něco chybí. Upínáme se na řešení následků, nikoliv příčin našeho neštěstí. Dejme hlavy dohromady!!!
Množí se medvědi, znovu se objevuje rys. Je to dobrodružný souboj. Zvěř proniká do krajin, kde rostou nové těžní věže, průmyslové podniky a sídliště. Stromy mají snahu vyrůstat na nových místech. Dejme jim šanci, aby nám mohli vytvářet kyslík pro dýchání a prostor pro dostatečné usazování vláhy a my nemuseli stále dokola stavět nové domy. Naučme se naslouchat jak mluví stromy ve větru a zvířata svou řečí. Zjistíme, že máme mnoho společného, když se naučíme naslouchat. A kdo ví, třeba pak i lépe pochopíme, co nám říká náš bratr, protože se staneme opatrnějšími v úsudku a naučíme se klást otázky na místě, kde jsme si byli dříve tak jisti. A kdo ví, třeba se přestaneme nudit a více než televizní, pivní a hokejový začneme prožívat ten skutečný život.
 


Aktuální články

Reklama